Mateřská škola Pardubická, Holice Ostrovy radosti pro vaše sluníčka

Tělocvična a sauna

Tělocvična

V suterénu MŠ se nachází prostorná tělocvična. Je vybavena klasickým nářadím a náčiním (lavičky, žebřiny, žíněnky, švédské bedny, Polikarpovova stavebnice, prolézací a házecí stěna aj.) i dalšími doplňkovými a netradičními pomůckami (overbaly, obruče, tyče, kužely, švihadla, hmatové kameny, drátěnky, branky a hokejky, chůdičky, překážky). Každá třída má vyhrazen jeden den v týdnu, kdy zde cvičí, tělocvična se také využívá při deštivém počasí místo pobytu venku.

Sauna

Naše mateřská škola se může pochlubit i vlastní saunou, která se nachází v hospodářské části školy. Saunujeme se každý pátek v období od ledna do dubna.

Jak saunování probíhá?

• 1. příprava - děti se svlékají, očistí pod sprchou, vstoupí do saunové kabiny, najdou si svá místa a rozloží ručník
  • 2. prohřívání - děti usednou či ulehnou, vyprávíme si, tiše recitujeme básničky, čteme krátké příběhy. Zpěv a křičení se nedoporučuje.
  • 3. ochlazení - děti se ochlazují sprchou nebo pobytem na čerstvém vzduchu. Poté se děti osprchují vlažnou vodou. Záleží na okolnostech, kolikrát se zařadí fáze 2+3
  • 4.ukončení - děti se po posledním ochlazení krátce osprchují vlažnou vodou, důkladně se osuší ručníkem, doplní si tekutiny vlažným čajem či džusem. Poté se děti obléknou, společně provádějí respirační cviky a jdou si hrát klidné hry do třídy. Psychologové uvádějí, že pravidelné saunování vede i ke zvýšení osobní odvahy a sebevědomí.

Co děti do sauny potřebují?

Ručník, na kterém v potírně sedí, a velký ručník na otření po sprchování.

Jak působí saunování

• zvyšuje otužilost, zlepšuje vlastní obranný systém
  • zlepšuje periferní krevní oběh
  • prohlubuje dýchání, rozšiřuje periferní průdušky